badania kierowców Bielsko, badania kierowców Bielsko

Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Na sytuację na drogach w największej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych profesji zgodnie z przepisami muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ten temat parę zdań. Jak często powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Czego oczekiwać na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli 50 lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Mają one postać rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w ekstremalnych przypadkach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest percepcja prędkości, podzielność uwagi zdolność szybkiego reagowania i widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]