Bezpieczne jazda samochodem w górach – łańcuchy śniegowe

Znajdź łańcuchy samochodowe na ebagaznik.pl

Łańcuchy na koła w dużej mierze zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest między innymi w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Polsce, Hiszpanii i Niemczech). Jak jednak modele łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy najczęściej mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach ciężarowych, dostawczych, terenowych i osobowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się także grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny), motywem zaplotu oraz mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi. Różne są również tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci używają głównie stali tytanowej bądź manganowej.

Prowadzenie auta z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. Aby go uniknąć, powinno się przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba unikać poruszania się po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Kontakt:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]