Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te sposoby leczenia okazują się nieefektywne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi strasznie, to dzisiejsza medycyna dysponuje technologiami i środkami, które powodują, iż nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentystyczny?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga dentystycznego należą usunięcie części zębów (przykładowo całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek często powtarzających się stanów zapalnych albo zaawansowanej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg stomatolog zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu. Obecnie jednak dostępne są środki, które skutecznie eliminują nieprzyjemne doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.