Po więcej szczegółów o bólu krzyża skieruj się tu
Powracający ból kręgosłupa między łopatkami, w odcinku lędźwiowym lub piersiowym stopniowo zaczyna być normalnością dla sporego odsetka populacji. Współcześnie nie jest to już przypadłość, z którą borykają się jedynie osoby starsze. Mała aktywność fizyczna skorelowana z pracą za biurkiem sprawia, iż bólu tego rodzaju doświadczają coraz to młodsze osoby.
Co bywa źródłem bólu pleców?
Ból kręgosłupa może wynikać z wielu przyczyn. Jego odczuwanie np. na odcinku klatki piersiowej w wielu przypadkach powiązane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli odczuwany jest jako ból promieniujący w stronę ramion i barku. Ból kręgosłupa piersiowego może też dawać pierwsze znaki o rozwijaniu się zmian reumatycznych bądź chorób organów wewnętrznych, z tej przyczyny jego leczenie inicjuje się między innymi od sprawdzenia tego typu przyczyn. Tymczasem ból na wysokości łopatek, jak również ból w odcinku lędźwiowym często jest konsekwencją nadwyrężenia struktury kręgosłupa (mięśni, ścięgien albo więzadeł przykręgosłupowych), wynikającego zwykle z podnoszenia wielokilogramowych obiektów czy złą postawą. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest ignorowany, ponieważ znika po odpoczynku, jednakże może on być symptomem początków dyskopatii (przepukliny dysku). Naturalnie ból kręgosłupa bywa także objawem rozmaitych stanów zapalnych oraz urazów nieraz tak drobnych, iż przypominamy sobie o nich dopiero w czasie rozmowy z ortopedą.
Jak się uchronić przed bólem kręgosłupa?
Bólu kręgosłupa nie wolno ignorować i należy od razu zgłosić się na wizytę u lekarza. Będzie on w stanie wstępnie rozpoznać typ oraz źródło bólu, a następnie odeśle do odpowiedniego lekarza specjalisty, który ustali efektywną formę leczenia. Nie warto jednak czekać, aż dopadnie nas ból pleców. O kręgosłup wypada troszczyć się na co dzień, również wtedy, gdy nie sprawia jeszcze problemów. Dlatego specjaliści zalecają pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała, np. podczas pracy przy biurku, utrzymanie właściwej wagi, jak również codzienny ruch. Spięte mięśnie szyi czy pleców można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych bądź przy pomocy urządzeń do wibroterapii. Taki masaż drganiami stymuluje cyrkulację limfy i krwi, jak również wzmacnia mięśnie, co zmniejsza ból przeciążeniowy.
Kontakt:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]