Prace kreowane przez rodzimych artystów ludowych, niezwykle ekspresyjne, ale również o dość nieskomplikowanym wyglądzie, od zawsze zachwycają odbiorców. Nawet w XXI w. prawie każdy z nas ma w swoim mieszkaniu jakąś rzeźbę z drewna, którą można uznać za przedstawiciela sztuki ludowej.
Drewniane anioły – opiekuni ogniska domowego
Rzeźba w drewnie od wieków jest ważną częścią naszej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były w głównej mierze z religią – w osadach oraz małych miastach stawiano setki kapliczek, które regionalni artyści wypełniali „świątkami”, a więc figurami religijnymi sporządzonymi z miękkiego, prostego w obróbce drzewa. I chociaż współcześnie z rzadka buduje się tego rodzaju kapliczki, to drewniane anioły w takiej stylistyce są wykorzystywane jako dekoracja naszych mieszkań. Czemu właśnie anioły? Bowiem to alegoria dobra, troski i ochrony. Taka figurka od razu kojarzy się z protektorem ogniska domowego. Anioły z drewna sporządzone w stylistyce sztuki wiejskiej charakteryzują się ekspresyjnymi barwami, a dzięki ręcznemu wykonaniu są unikalne. Nie może zatem dziwić, że są one też jedną z najpopularniejszych pamiątek przywożonych z Polski przez przyjezdnych.
Szopka krakowska – od wieków związana z Krakowem
Drugim reprezentantem polskiego rękodzieła są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są mocno powiązane z miastem Kraków i jego okolicami. Przygotowywane są z lekkich półproduktów, zwykle z kartonu oraz kolorowej folii aluminiowej, a swoją budową przypominają charakterystyczne krakowskie zabytki. Co roku w grudniu odbywa się konkurs szopek krakowskich, w którym partycypują liczni artyści zajmujący się ich budową z dziada pradziada. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe występują w przeróżnych wysokościach. Te stworzone na konkurs mogą osiągać nawet parę metrów wysokości, jakkolwiek równie uznane są także małe, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w czasie Świąt chowają pod świątecznym drzewkiem.
Źródło zdjęcia – szopki-anioly.pl