Czy srebro w sztabkach może być dobrą inwestycją?

Sztabki srebra znajdziesz na https://bit.ly/3nsA54t.

Od dawna uważa się, że inwestycja w metale szlachetne jest trafnym sposobem na lokowanie oszczędności, który z upływem lat przynosi namacalny dochód. Najpopularniejszym w tym momencie kruszcem inwestycyjnym jest bezspornie złoto, jednak w ostatnim czasie srebro wróciło do łask coraz szerszego kręgu inwestorów, zarówno tych z nieograniczonym, jak i skromnym potencjałem finansowym, i nie jest już postrzegane zaledwie jako metal przemysłowy.

Srebrne sztabki – czy to bezpieczna lokata?

Złoto występuje w naturze 17 razy rzadziej niż srebro, warto natomiast zaznaczyć, że cena srebra w porównaniu do ceny złota nie odzwierciedla tej zależności i zawsze jest zdecydowanie niższa. Nabycie srebra jest jednakże doskonałym pomysłem dla inwestorów, którzy chcą urozmaicić swój portfel, a którzy nie mają środków umożliwiających nabycie sporych zasobów złota. Należy jednak mieć świadomość, że z uwagi na swoje właściwości, srebro znajduje rozległe zastosowanie w różnorodnych branżach przemysłu co powoduje, iż jego cena mocniej reaguje na problemy pojawiające się w gospodarce światowej. Można to skądinąd zauważyć przeglądając historię jego wartości z ostatnich 20-30 lat. Z tej także przyczyny inwestycja oszczędności w srebro obciążona jest wyższym prawdopodobieństwem strat, toteż zalecana jest osobom rozeznanym w prognozowanej i aktualnej sytuacji na rynku kruszców. Można natomiast zakładać, że zapotrzebowanie na srebro nadal będzie się utrzymywało, a wraz z galopującym rozkwitem fotowoltaiki, elektroniki i medycyny, w których srebro jest na co dzień używane, a także nieprzerwanej popularności biżuterii srebrnej, być może jego wartość będzie z czasem się podnosić.

Sztabka srebra – zamówić dużą czy małą?

Tak ja złoto, sztabki srebra sprzedawane jest w kilku wagach, co pomaga zbudowanie portfela inwestycyjnego, pozwalającego odsprzedaż w zależności od potrzeb mniejszych bądź większych jego ilości. Te najmniejsze, a wobec tego także w zasięgu finansowym statystycznego Polaka, to sztabki o wadze jednej uncji trojańskiej oraz 100 g i 50 g. Rzecz jasna, gdy zamówimy sztabkę o większym ciężarze, tak naprawdę zapłacimy za srebro taniej, należy jednak mieć na uwadze, że nie da się podzielić sztabki i w przypadku konieczności jej odsprzedaży trzeba znaleźć kogoś, kto odkupi ją w całości. Dlatego jeżeli sztabki srebra mają służyć także jako zabezpieczenie na czas kryzysu, lepiej zdecydować się na nabycie sztabek w kilku wagach, by mieć możliwość w przyszłości sprzedać tylko tyle srebra, ile faktycznie potrzeba. Można również zainwestować w nieco droższy srebrny combibar, innymi słowy scalone 1-gramowe sztabki srebra dające się dowolnie rozłączyć. Słabym punktem zakupu srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest to, iż – w przeciwieństwie do złota – jego zakup i sprzedaż obarczone są 23% stawką VAT.

Kontakt:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]