Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Kwestia zanieczyszczenia powietrza zagościła już w świadomości statystycznego obywatela naszego kraju i z rzadka bywa banalizowana. Polacy zdają sobie sprawę, iż czystość powietrza, którym na co dzień oddychamy, mocno oddziałuje na nasze samopoczucie. Tak długo jak nie będą wdrożone skuteczne rozwiązania, każdy jest zmuszony zatroszczyć się o swoje zdrowie, przykładowo poprzez używanie oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – urządzenia przydatne rezydentom wielkich miast

Im bardziej zurbanizowany rejon, tym większa groźba występowania dużego stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10. Na rozwój licznych chorób układu oddechowego narażeni są najczęściej rezydenci dużych miast oraz okolic w pobliżu zakładów przemysłowych wypuszczających do atmosfery pokaźne ilości pyłów zawieszonych. Codzienne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest sposobem na spore zmniejszenie negatywnego wpływu pyłów na zdrowie. I nie jest to w tym momencie nowość na krajowym rynku – oczyszczacze powietrza szeregu cenionych producentów, jak m.in. Blueair, LIFAair czy Webber, od lat obecne są w asortymencie wielu sklepów. Co interesujące, poza wyłapywaniem z atmosfery zanieczyszczeń, nierzadko mają one również inne przydatne funkcje.

Jonizacja i wykrywanie dwutlenku węgla – inne funkcje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza dostępne są w wielu rozmiarach, w związku z tym bez trudu kupimy urządzenie odpowiednie do danej objętości pomieszczenia. Oczyszczacze są niezbyt ciężkie, zatem bez wysiłku daje się je przenosić pomiędzy pokojami. Prócz odfiltrowywania z powietrza pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, zatrzymują one dodatkowo grzyby oraz drobnoustroje, które mogą powodować rozmaite choroby bądź reakcje uczuleniowe, a także groźny benzen. Mnóstwo oczyszczaczy powietrza oprócz tego nawilża i jonizuje cząsteczki powietrza, co wytwarza w pomieszczeniach orzeźwiającą atmosferę, a jednocześnie przynosi głębszy sen. Niektóre urządzenia posiadają także sensory wykrywające wysokie stężenie dwutlenku węgla. Używanie oczyszczacza powietrza zaleca się w szczególności alergikom.