Dlaczego warto przeprowadzić analizę logistyczną działania magazynu

Opracowanie systemu informatycznego, projekt infrastruktury, efektywność pracy, koszty eksploatacji i usprawnienie dostaw – to tylko kilka ze sfer działania magazynu, które mogą generować ogromne problemy. Ich rozwiązanie w wielu przypadkach wymaga znacznej reorganizacji pracy hali magazynowej oraz zastosowania nowoczesnych technologii. Dobór właściwych rozwiązań nie jest jednak łatwy. Stawka jest ogromna, bowiem zmiany, które zoptymalizują pracę magazynu wymagają sporych inwestycji. Planując je, warto więc skorzystać z profesjonalnej pomocy, jaką zapewnia doradztwo logistyczne.

Jak prowadzony jest audyt logistyczny?

Aby dowiedzieć się, które sfery działania magazynu należy usprawnić, konieczna jest przeprowadzona przez profesjonalistę analiza logistyczna. W jej ramach audytor obserwuje, jak działają procesy logistyczne i czy infrastruktura magazynowa jest prawidłowo wykorzystana. Gdy problemy zostaną zdiagnozowane, rekomenduje zastosowanie technologii, które przyczynią się do ich rozwiązania – na przykład
zmianę regałów, udoskonalenie transportu towarów w obrębie magazynu lub instalację lepszego systemu informatycznego.

Doradztwo logistyczne – plusy

Audyt magazynu kończy się sporządzeniem raportu, który przedstawia się zlecającemu. Dzięki niemu kierujący magazynem może wprowadzić system regałów przesuwnych (pozwalających na skuteczniejsze wykorzystanie dostępnego metrażu) lub inne elementy automatyki magazynowej, zmodyfikować procedury wysyłki i przyjęcia towarów, a także zmienić rozmieszczenie towarów. Doradztwo logistyczne umożliwia oprócz tego na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań IT, które nie tylko ułatwią prowadzenie ewidencji towarów, ale też pozwolą na wydajne kierowanie infrastrukturą i personelem hali.