dźwigar, dźwigary

Dźwigary – czy można je wynająć?

Szalunki to struktury potrzebne na większości budów. Z ich wykorzystaniem możliwe jest nadanie właściwego kształtu murom wylewanym z kompozytu, a także wykonanie w nich przepustów na drzwi i okna. Szalunki są także potrzebne przy budowie stropów – wówczas ich kluczowym elementem są dźwigary. Bez ich zastosowania budowa obiektu wielopiętrowego byłaby niewykonalna. Dzięki dźwigarom sufit nie zapada się zaraz po wylaniu i jest w stanie utwardzić się. Z jakich materiałów wytwarza się dźwigary? Jak można je zdobyć?

Z jakich materiałów produkowane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest znacznym, sięgającym kilkudziesięciu ton obciążeniom. Dlatego jego kluczową cechą jest wytrzymałość. W dużym stopniu maja na nią wpływ dwa czynniki – jakość produkcji i rodzaj wykorzystanych do tego materiałów. Muszą one być rzetelnie wyselekcjonowane i wypróbowane pod kątem odporności na potężne obciążenia. Najlepszym surowcem okazuje się lite drewno takich gatunków jak topola, buk, sosna i olcha. Ogromnie istotne jest również należyte zaimpregnowanie dźwigarów, które ochroni je przed negatywnym wpływem wilgoci, spoiw i pozostałych płynnych chemikaliów wykorzystywanych na budowie – a więc czynników, które bezpośrednio zagrażają strukturze drewna.

Dźwigary – można je wydzierżawić

Podmioty, które na co dzień parają się wznoszeniem wielokondygnacyjnych obiektów mają własne dźwigary. Ich zakup oraz składowanie wiąże się jednakże z pewnymi wydatkami. Z kolei przedsiębiorstwa, które rzadko przyjmują zlecenia tego typu, mogą ustrzec się nadmienionych przeszkód. Dobrym wyjściem dla nich jest skorzystanie z oferty podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów, jak również innych części konstrukcji szalunkowych.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]