Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednak ostatecznie właściciele przedsiębiorstw na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać do 2022 r. Projekt ruszył z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.
Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla księgowych
Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie określoną strukturę danych zakodowanych z użyciem znaczników XML. Ten sposób kodowania zasadniczo niewiele powie człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, z kolei dla właściwego oprogramowania do rozliczania i wystawiania faktur taki dokument jest doskonale czytelny. Dzięki temu, iż faktury otrzymują jednolitą strukturę bez względu na to jakich programów księgowych użyją obie strony transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną odczytane jednakowo. Jest to ważny krok do przodu w szczególności dla biur rachunkowych, które do tej pory raz za razem mają do czynienia z przypadkami błędnego odczytywania w aplikacji księgowej danych z faktur przesyłanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie wyklucza prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez człowieka, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System Faktur – lepsze uszczelnienie systemu podatkowego
Wszyscy przedsiębiorcy stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują m.in. poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, iż nie zapodzieją gdzieś faktury (KSeF przetrzymuje dane o dokumentach przez 10 lat), wcześniej dostaną zwrot VAT, a także są zwolnieni z obowiązku wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który umożliwia dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w większym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w sferze podatku VAT, dochodowego oraz akcyzowego. Co ważne, obowiązek stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania komercyjnej aplikacji do księgowania, jednakże musi ona być zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]