FDM, SLA, PolyJet – zastosowanie materiałów do drukarek 3D

Potrzebujesz materiałów do druku 3D? Kliknij tu

CadXpert oferuje szeroki wybór materiałów do druku 3D: filamenty, żywice fotopolimerowe i wiele innych. Materiały te można podzielić na 4 typy:
– FDM – warstwy ciekłych filamentów (tworzyw termoplastycznych). Wydzielamy tu 2 podkategorie: FDM do ekspresowego prototypowania z niedrogich termoplastów oraz przemysłowe FDM stosowane do profesjonalnego wytwarzania z funkcjonalnych termoplastów,
– PolyJet – utwardzane za pośrednictwem światła UV płynne żywice fotopolimerowe,
– SLA – utwardzane wiązką lasera żywice fotopolimerowe o różnorodnych cechach,
– SLS – spiekany selektywnie proszek poliamidowy.

Filament do drukarki 3D – niezastąpiony w szybkim prototypowaniu

Filament to tworzywo wykorzystywane do druku 3D w technologii FDM. To tworzywo i technologia druku są wykorzystywane do błyskawicznego prototypowania z łatwych w obróbce surowców, jak również do seryjnej produkcji i testowania funkcjonalnego. Które filamenty są najczęściej używane do druku 3D? Zazwyczaj sięga się po proste do kształtowania poliestry alifatyczne czyli PLA, materiały inżynieryjne (m.in. te o wysokiej udarności) bądź mające szczególne cechy (np. odporność na ogień). Technologia druku FDM daje rezultaty równe wydrukom pozyskanym za pośrednictwem innych rozpowszechnionych metod, czyli termoformowania lub wtrysku. Największe zalety filamentów to duża dostępność, proekologiczny sposób ich produkcji (nietoksyczny a przy tym czysty, wobec tego wyprodukowane z jego pomocą prototypy mogą być stosowane np. w biurach), jak również przystępna cena idąca w parze z wysoką jakością druku.
W technologii FDM firma CadXpert oferuje filamenty:
– elastomery,
– inżynieryjne,
– do szybkiego prototypowania.

Inne materiały do druku 3D – wykorzystanie fotopolimerów

Poza filamentami, w asortymencie firmy CadXpert znajdują się też inne materiały do drukarek 3D. W technologii SLA (inaczej w stereolitografii) są to między innymi materiały:
– inżynieryjne,
– odlewnicze,
– stomatologiczne,
– standardowe.
Jakie przeznaczenie ma płynna żywica fotopolimerowa, którą utwardza się laserem? Bardzo szerokie. Przede wszystkim stosujemy ją w przemyśle i branży medycznej do trójwymiarowego wydruku projektów koncepcyjnych i prototypów, a także różnorodnych elementów, w których chcemy uzyskać efekt wygładzonej powłoki.
Z kolei materiały dedykowane dla technologii Polyjet to m.in.:
– gumopodobne,
– medyczne,
– imitujące polipropylen.
PolyJet jest uważana za niezwykle precyzyjną a przy tym kompleksową technologię druku 3D. Poszczególne warstwy płynnych żywic fotopolimerowych utwardza się kolejno za pośrednictwem światła ultrafioletowego. Za sprawą swoich cech mają zastosowanie przede wszystkim jako prototypy: anatomiczne, odwzorowujące wyrób końcowy, koncepcyjne czy inżynieryjne. Z tych fotopolimerów wykonywane są też opakowania, pojemniki oraz inne produkty codziennego użytku.

Kontakt:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]