Historia obrączek ślubnych

Chcesz kupić obrączki Kraków? Wejdź na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest szczególnie emocjonującym dniem w życiu. Obrzęd ten jednoczy Państwa Młodych do końca życia, a oznaką ich oddania, lojalności i miłości są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – element ceremonii zaślubin od XIII w.

Pierwotnie nie nie istniał podział na obrączki i pierścienie zaręczynowe, toteż ich dzieje są wspólne i sięgają wiele stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego obdarowanie żony pierścieniem stało się elementem ceremonii ślubu. Mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilka wieków później, o czym jednak niewielu wie. I choć wcześniej zdarzało się, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyrywali się na wojenne eskapady, aczkolwiek obyczaj ten rozpowszechnił się szerzej w poprzednim stuleciu, a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, iż w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jednak w innych państwach, jak np. na Słowenii, w Meksyku, w USA czy we Włoszech, nakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z niegdysiejszymi zabobonami biegnie “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz wybiera obrączki wspólnie, niemniej jednak tradycja mówi, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, bo jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki – dawniej z żelaza, teraz ze złota i platyny

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się subtelniejszym designem. Przez wiele stuleci wykonywano je z przeróżnych surowców, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (takie jak żelazo czy mosiądz) reprezentujące potęgę miłości. Dziś do ich stworzenia stosuje się przede wszystkim platynę oraz złoto, które są symbolem ufności w stosunku współmałżonka. Rzecz jasna, są one także nierzadko ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż przeważnie kupowane są ponadczasowe, proste złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch typów złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, mają także nieraz w swojej ofercie ich grawerowanie. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka czy też ważny dla nowożeńców cytat.

Kontakt:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]