Kantar – co warto o nim wiedzieć?

Jeśli potrzebujesz kantara sznurkowego, skieruj się tutaj

Kantar jest powszechnie używanym elementem uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, bowiem jedyną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jedna z najistotniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie bardzo rzadko się rozstają. W następstwie tego musi on być dopasowany do rozmiaru i profilu głowy zwierzęcia, a także nie być powodem powstania obtarć. Jak więc wybrać stosowny kantar? Na jakie jego atrybuty warto zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może taśmowy – który lepszy dla konia?

W sprzedaży odnajdziemy przeróżne rodzaje kantarów: sznurkowe, skórzane, taśmowe oraz podszywane. Te pierwsze, nazywane także halterami, są polecane ze względu na znaczną kontrolę, którą jeździec za ich pomocą może sprawować nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia o wiele bardziej komfortowy jest jednak kantar skórzany bądź taśmowy. Znacznie większą wygodę gwarantują kantary podszywane – np. prawdziwym bądź sztucznym futrem, które można odczepić celem umycia. Kantar tego rodzaju wspaniale chroni przed powstaniem obtarć, a przy tym pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas treningów czy spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są dostępne w sprzedaży

Kantary produkowane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Następny to shetty (0), który stosują posiadacze pokaźniejszych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) jest z kolei stworzony z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie m.in. dla koni holsztyńskich, arabskich, fryzyjskich oraz trakenów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak shire lub konie belgijskie).

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]