Kaski i toczki do jazdy konnej – czym się różnią?

Dowiedz się, gdzie zamówić toczek jeździecki

Jazda konna należy do tych dziedzin sportowych, w których ryzyko upadków jest wyjątkowo duże. A te, przez znaczną prędkość oraz wysokość, mogą być naprawdę groźne. Na urazy narażona jest w szczególności głowa jeźdźca, która obligatoryjnie powinna być właściwie chroniona. W sklepach z artykułami dla wielbicieli jazdy konnej można kupić 2 typy zabezpieczenia dla głowy – toczki oraz kaski jeździeckie. Które z nich jednak gwarantują lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych produktów?

Toczki czy kaski do jazdy konnej? Co lepsze?

Zwykła, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim nakryciem głowy. Jej krój był inspiracją do powstania toczków. Dzisiejszy toczek do jazdy konnej jest na ogół wyprodukowany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim między tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie daje jednak tak solidnej protekcji jak kask, dlatego polecany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej wypada kask jeździecki, który jest używany przez wyczynowców i ma atesty stosownych organizacji – w Polsce jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najistotniejszą kwestią przy wyborze kasków do jazdy konnej jest bezpieczeństwo. Kask powinien dysponować odpowiednimi atestami, a także być perfekcyjnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca lub umożliwiać regulację swojego rozmiaru. Do kasku warto dokupić dodatki – w szczególności pokrowiec, który uprości jego przenoszenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Nabywając kask jeździecki nie warto też iść na kompromis. Dlatego, jeżeli w naszej okolicy nie znaleźliśmy pasującego nam modelu, warto kupić go w sklepie internetowym.

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]