Kiedy wykonuje się biopsję prostaty?

Biopsja fuzyjna prostaty. Więcej szczegółów na www.scmkrakow.pl.

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina rozmiarem i kształtem orzech włoski. Mieści się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkowanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą pojawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak ważka jest jej cykliczna kontrola. Daje to szansę rozpoznania zapalenia bądź przerostu tego gruczołu, a także odpowiednio wczesnego zauważenia niebezpiecznych zmian rakowych. Powinno się podkreślić, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie wolno bagatelizować niebezpieczeństwa jego potencjalnego rozwoju.

Problemy mikcją i wzwodem – niepokojące objawy

Panowie po 45 roku życia powinni cyklicznie pojawiać się u urologa, szczególnie jeżeli zauważyli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, tj. kłopoty w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, trudności ze wzwodem oraz wytryskiem, ale także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zaleci badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza duże niebezpieczeństwo rozwoju raka. Aby jednakże mieć bezdyskusyjną pewność, konieczne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Na czym polega biopsja fuzyjna gruczołu krokowego?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki wykorzystaniu w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu korzysta się jedynie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem, który zwykle trwa około pół godziny. Prócz tego pacjent spędza jeszcze po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, tym samym pełna procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, gdyż odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Następnie patomorfolog analizuje uzyskane wycinki gruczołu i bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To m.in. mała krzepliwość krwi, posiadanie rozrusznika serca czy uczulenie na niektóre leki. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Kontakt:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]