Kłódki szyfrowe lub na klucz – rodzaj ma znaczenie

Kłódki należą do najstarszych znanych ą nam form zabezpieczania pojemników i pomieszczeń. Istnieje niezliczona ilość typów kłódek, jednak każda z nich przynależy do jednego z dwóch bazowych typów – z prostym trzpieniem lub szeklą wygiętą w kształt litery U. Kłódki z szeklą cechuje wygoda w użyciu i uniwersalność, jednak kłódka trzpieniowa lepiej wypada pod względem wytrzymałości. To oczywiście tylko jeden z możliwych sposobów podziału kłódek. Co oprócz tego wpływa na funkcjonalność kłódki. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Kłódka na klucz czy na szyfr?

Wybierając kłódki warto wziąć pod uwagę sposób zamknięcia. Do wyboru mamy dwie możliwości – kłódkę szyfrową oraz zamykaną kluczem. Kłódki szyfrowe są wygodne i stosunkowo ciężkie do sforsowania, jednak przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Jeśli widoczny będzie bębenek, włamywacz bez problemów złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrym zabezpieczeniem będą tylko produkty z wyższej półki – między innymi kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony złodziej otworzy bardzo szybko.

Jaki materiał do produkcji kłódki?

Dla wytrzymałości kłódki bardzo ważny jest też materiał, z którego została ona wykonana. Ważne jest by był on odporny na uderzenia i piłowanie, co zagwarantuje wystarczającą ochronę przed złodziejami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości wytwarzane są z metali posiadających wspomniane właściwości. Najpopularniejsze rodzaje to głownie kłódka żeliwna oraz kłódka mosiężna. Poza tym spotykane są też kłódki ze stali (zwłaszcza nierdzewnej). Wszystkie kłódki dla zwiększenia wytrzymałości na wilgoć bywają pokryte powłokami galwanicznymi – na przykład niklem.