Często widzimy w wyobraźni ten obrazek – radosna para z kubkiem ciepłej herbaty w rękach grzeje się przy płomieniach kominka. Zwykle jesienią oraz zimą mieszkańcy kamienic zazdroszczą możliwości montażu kominka wszystkim, którzy dysponują domkiem. Prawdą jest, iż zwykłego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, ale możemy postawić w nim biokominek!
Główne plusy biokominków i ich charakterystyka
Biokominek, czyli tzw. eko kominek, cechuje się tym, iż da się go zamontować w każdym pomieszczeniu. Nie potrzebuje on utworzenia komina wentylacyjnego, niezbędne jest natomiast, by przestrzeń w którym będzie założony biokominek posiadała prawidłową rotację powietrza. Zabroniona jest jego instalacja w pomieszczeniach absolutnie szczelnych. Ogromną zaletą eko kominka jest jego prosta konstrukcja (to wszak wyłącznie palenisko i obudowa) oraz relatywnie niewielka waga. Zazwyczaj wyprodukowany jest ze stali nierdzewnej, jednakże można spotkać też modele z obudową kamienną bądź ze szkła. Niektóre biokominki są wolnostojące, co daje możliwość dowolnego ich przenoszenia, np. wtedy kiedy postanowimy dokonać zmiany aranżacji wnętrza. W kilku minionych latach moda na eko kominki tak silnie rozwinęła te produkty, że aktualnie bez problemu znajdziemy jakiś jego wariant do każdego stylu pomieszczenia. W sklepach stacjonarnych i internetowych dostaniemy modele biokominków wiszących, wolnostojących lub narożnych. Produkowane są modele biokominków bez szyby lub z szybą, a nawet biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do montażu na balkonie, w altanach, na tarasie, werandzie bądź w ogrodzie, które można użyć również jako ozdobę ogródka ośrodka wypoczynkowego czy restauracji.
Biokominek – ogrzewanie bez dymu oraz popiołu
W biokominkach nie spala ani węgla ani drewna, dzięki czemu nie generuje się dym. Podczas spalania bioetanolu, który jest biopaliwem, tworzy się tylko CO2 (stąd przytoczony wcześniej warunek zapewnienia odpowiedniej rotacji powietrza w pomieszczeniu) i para wodna. Charakterystyczną cechą ciekłego paliwa jest też to, że po zakończeniu cyklu spalania nie ma potrzeby czyszczenia paleniska z sadzy ani z popiołu. Nie osiadają one zatem na meblach bądź sprzętach domowych, gdyż biopaliwo wypala się praktycznie doszczętnie. Biokominki są przyjazne dla środowiska – wypalanie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków toksycznych. Minusem dla niektórych jest to, iż eko kominki dają mniej ciepła niż tradycyjne kominki, niemniej jednak ich plusy, głównie opcja zainstalowania ich w mieszkaniu oraz ogromne walory aranżacyjne, są solidnym argumentem za ich zakupem.