Rusztowanie to konstrukcja bez której nie może być prowadzona żadna budowa. Dzięki niej wznoszą się nowe gmachy, a te już stojące są poddawane termomodernizacji. Przekonajmy się zatem, z jakich komponentów składają się rusztowania i w jakich przypadkach wymagane jest ich zastosowanie.
Wynajem rusztowań – modernizacja zabytków i scen
Wyróżniamy dużo rodzajów rusztowań – m. in. stojakowe, jezdne, warszawskie, wspornikowe. Ich podstawę stanowią pionowe elementy nośne, które połączone są poziomymi żerdziami. Żeby rusztowanie było stabilne i maksymalnie funkcjonalne, nieodzowne są także elementy takie jak usztywnienie rusztowania, stalowe ramy, a także wysięgniki. Na takiej strukturze układa się specjalny pomost. Rusztowania konstruowane są z rozmaitych metali, a także mają zróżnicowane przeznaczenie. Przede wszystkim wykorzystywane są do prac budowlanych, przy ich użyciu przeprowadzane są np. roboty malarskie lub spawalnicze. Masowo wykorzystywane są do modernizacji budynków – kościołów, filharmonii, bloków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej. Używane są w branży chemicznej, służą również do renowacji kominów czy billboardów. Części składowe rusztowania zrobione są z aluminium oraz stali.
Wynajem rusztowań – priorytetowe bezpieczeństwo
Podczas budowy priorytetowe jest bezpieczeństwo. Należy nadmienić, że określenie „rusztowanie” jest prawnie uregulowane – wymagają tego względy bezpieczeństwa. Kiedy zatem planujemy budowę, najlepiej zlecić to fachowym firmom, które świadczą wynajem rusztowań. Wtedy mamy pewność, że konstrukcja będzie stabilna i zgodna z normami. Stawianiem rusztowania powinna zajmować się osoba odpowiednio przeszkolona. W Polsce działają podmioty wynajmujące, instalujące, a także rozbierające wszystkie elementy. Wycena usługi jest określana z klientem i jest uzależniona od metrażu, okresu dzierżawy, jak również wykonanych robót montażowych.