Kryminalne książki, horrory i thrillery – lektura strachu i przyjemności

Jeśli potrzebujesz literatury kryminalnej, koniecznie wejdź na https://tinyurl.com/24snj7kp.

Nie da się ukryć, że znacząca rzesza ludzi to wielbiciele koszmarnych opowieści. Jedni preferują powieści na granicy horroru, drudzy lubią zagłębiać się w dalekie kąciki złożonych procesów myślowych psychopatycznych morderców oraz brutalnych bandytów. W gąszczu podcastów i kanałów telewizyjnych, na których udostępnionych są setki produkcji opowiadających zainteresowanym fikcyjne oraz prawdziwe historie, nieustannie jedną z najlepszych dróg ich doświadczenia pozostają książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki oraz thrillery – dlaczego się bać?

Miłośnik thrillerów oraz powieści kryminalnych od razu powie, iż chodzi o szybki zastrzyk adrenaliny. Oglądając lub czytając horrory pragniemy przez kilka godzin dać się ponieść mocnemu wrażeniu niepokoju, którego rzadko doświadcza się na co dzień. Nie ma obecnie dla człowieka w naturalnym środowisku śmiertelnych zagrożeń, a gdy już coś nas stresuje to na ogół problemy zdrowotne, utrata zatrudnienia czy finanse. Jeżeli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których organizm produkuje w ogromnych ilościach adrenalinę, zwaną hormonem przetrwania i stresu. A właśnie poczucie strachu uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. To dlatego baśnie Andersena i braci Grimm mają zwykle tak straszny i makabryczny charakter – tak opowieści te ostrzegało dzieci przed zagrożeniami codziennego życia, uświadamiając je zarazem, że dobro nie zawsze wygrywa.

Literatura kryminalna oraz książki thrillery sprawniej budują klimat niż ich filmowe ekranizacje

XXI w. to czas kultury na życzenie. Odbiorcy, jeżeli znajdą na nią kilka godzin, poszukują filmu czy też mini serialu, którego oglądanie zajmie nie więcej niż kilka godzin. Entuzjaści klimatycznych kryminałów i thrillerów są w zasadzie rozpieszczani liczbą produkcji tego rodzaju, które oferowane są na przeróżnych platformach streamingowych. Co godne uwydatnienia, częstokroć te seriale i filmy bazują one na głośnych książkach, lecz nie są tak solidne jak pierwowzór i ich obejrzenie nie daje porównywalnej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, szczególnie historię horror lub kryminalną, konsumuje się inaczej aniżeli serial – spokojniej, a więc z większą uwagą. W słowie pisanym każda dygresja, rozmowa i postać (także ta trzeciego planu) kształtuje nastrój snutej historii. Strach wywoływany jest u odbiorcy na ogół niespiesznie, lecz umożliwia to dokładniejszą analizę opisanych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeśli zatem masz chwilę i kochasz czytać, pozwól się ponieść kryminałom, thrillerom oraz horrorom.

Kontakt:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa