Kto powinien przejść badania wysokościowe?

Skieruj się tu i dowiedz się, kto oferuje badania wysokościowe Bielsko

Wielu czytelników działania na wysokości utożsamia zwłaszcza z opieką nad kominami lub myciem okien w wieżowcach. W myśl uchwalonych w naszym kraju regulacji są to zaś wszelkie prace przeprowadzane na wysokości przekraczającej jeden metr. W przypadku, gdy prace odbywają się minimum trzy metry nad ziemią, niezbędne jest natomiast zaliczenie specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W jakich placówkach są przeprowadzane? Jakie schorzenia powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się wybrać?

Badania wysokościowe możemy wykonać odwiedzając placówkę medycyny pracy, gdzie uzyskamy dokumenty kierujące na badania lekarskie. Po ich zakończeniu – o ile oczywiście wyniki będą odpowiednie – otrzymamy orzeczenie pozwalające na pracę na wysokościach. Zdarza się też, że na przeprowadzenie badań lekarskich nie mamy wiele czasu – wówczas słusznie postąpimy udając się sami do okulisty, neurologa i laryngologa celem przeprowadzenia badań, zaś potem składając je w przychodni medycyny pracy, jakkolwiek najrozsądniej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Badania wysokościowe – co będzie zbadane?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować choroby, które sprawiają, że praca na wysokościach staje się ryzykowna. Do kluczowych tego typu chorób należą w szczególności epilepsja oraz choroby błędnika, wady oczu (a dokładnie – potrzeba stosowania okularów (chociaż można to wyeliminować stosując szkła kontaktowe), jak również zez. Lekarz ma prawo też odmówić wystawienia zaświadczenia, jeśli mamy zaawansowaną cukrzycę lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy wykonywać co 36 miesięcy, natomiast osoby po pięćdziesiątce – co dwanaście miesięcy.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]