Martwica, daleko posunięta próchnica, zapalenie miazgi, złamanie zęba bądź nieodzowność przygotowania korzenia do protezy – te kazusy łączy fakt, iż najczęściej w ich przypadku leczenie kanałowe. Chociaż nazwa ta u niektórych pacjentów wywołuje dreszcze, w rzeczywistości nie należy się obawiać tej terapii. Współczesna stomatologia posługuje się nowoczesnym wyposażeniem i skutecznymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie nawet sporych ubytków nie będzie wiązało się z bólem.
Leczenie kanałowe – etapy
Pierwszy etap leczenia kanałowego to odkrycie kanałów zęba i usunięcie z niego miazgi zmienionej chorobowo. W jej skład wchodzą naczynia krwionośne oraz nerw, zatem leczenie kanałowe wymaga użycia efektywnego środka znieczulającego. Następnie przeprowadza się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszystkich chorobotwórczych bakterii. Ostatni etap to wypełnienie kanału zębowego metalem szlachetnym, ceramiką, cementem szkło-jonomerowym bądź materiałem kompozytowym.
Wybierz dobrego dentystę do przeprowadzenia leczenia kanałowego?
Endodoncja, bowiem tak brzmi medyczne określenie leczenia kanałowego, to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów wykonywanych w gabinecie dentystycznym. Powinno się w związku z tym wybrać rzetelnego dentystę, który go zrealizuje. Gwarancją tego, iż leczenie będzie skuteczne są możliwości, jakie dostarcza nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wsunięciu w kanał miniaturowego mikroskopu przekazującego obraz do monitora. Umożliwia to dentyście precyzyjne oczyszczenie, a następnie dokładne wypełnienie kanału, co spowoduje, iż kolejne zabiegi nie są już konieczne.