Łożyska liniowe

Łożyska liniowe

Łożyska liniowe to te elementy, które są odpowiedzialne za ruch odbywający się między prowadnicą, a wałkiem. Są to urządzenia odznaczające się dużą precyzją, stąd są tak ważne dla postępu nowoczesnej techniki. Charakteryzują się również dobrą nośnością, znakomitą wytrzymałością i mają relatywnie małe wymiary, co pozwala na użycie ich w procesach z zakresu mechaniki i automatyki

Na jakie łożyska liniowe się zdecydować?

Łożyska liniowe mogą występować z metalowym kołnierzem, a także bez niego.

Typ łożysk liniowych z kołnierzem

Łożyska liniowe z kołnierzem dzielą się na dwa zasadnicze typy: łożyska z kołnierzem zamkniętym oraz otwartym. Są to łożyska niezbędne w momencie, gdy zachodzi konieczność zamontowania łożyska w elemencie ruchomym maszyny, co zmniejsza gabaryty i poprawia sztywność całego prowadzenia liniowego.
Kategoria łożysk liniowych bez kołnierza to min. łożyska liniowe zamknięte (z zawraczami wykonanymi z metalu) oraz zwykłe, a także otwarte.

Łożyska liniowe w obudowachCo powinieneś wiedzieć o łożyskach liniowych w obudowach?

Dla łożysk w obudowach podkategoriami są typy obudowy i są to min. obudowy krótkie, otwarte i otwarte przedłużane. Łożyska tego typu są idealnymi elementami do tworzenia modułów liniowych czy stołów linowych dzięki możliwości bezpośredniego montażu bez konieczności stosowania opraw łożysk liniowych.