motoreduktor

Motoreduktory – gotowe układy napędzające nasz świat

Motoreduktor to po prostu nierozłączny układ napędowy skonstruowany z przekładni oraz silnika elektrycznego. Jak działają motoreduktory i jak się je wykorzystuje? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Motoreduktor zakupisz wprost z katalogu producenta

Motoreduktory pozwalają wydajniej korzystać z elektrycznych silników jako napęd w wielu użyciach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, więc zawsze zauważalna jest drobna różnica między mocą wyjściową i wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne części jak hamulce lub sprzęgła. Ogromną zaletą motoreduktorów jest to, iż są to gotowe zestawy, które da się bez przeszkód dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry idealnie odpowiadały potrzebom konkretnego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nawet miesiące, na żmudne obliczenia oraz testy różnych zestawów elementów. W zależności od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do krótkotrwałego albo długotrwałego okresu pracy, jak również do lekkich, średnich lub znacznych obciążeń.

W motoreduktorach, w których zastosowano kilkustopniowe przekładnie, można osiągnąć niesłychanie wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Czołowi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich realnych kombinacji

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane z użyciem różnych rodzajów silników (AC, BLDC, DC oraz bocznikowych), wyróżnia się je według typu przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową).

Brak raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, transport bądź produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch rozmaite automaty, jak podnośniki, wertykulatory, linie produkcyjne albo dachy ruchome. Duże zróżnicowanie rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich rozmiarów i mocy sprawiła, że ilość potencjalnych kombinacji, które obecnie oferują najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach, ale praktycznie w milionach.

Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]