Na czym polega endodoncja mikroskopowa?

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest przyjemnym tematem. Obecnie jednak, stosując nowoczesne sprzęty i – co najważniejsze – efektywne leki znieczulające, stomatolodzy są w stanie zagwarantować pacjentom, iż leczenie będzie w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe jest potrzebne zawsze, jeśli pojawi się zapalenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu supercienkich narzędzi, przez co dentysta jest w stanie dostać się do najgłębiej położonych tkanek uzębienia. Warto jednak pamiętać, iż w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technicznie narzędzi. Których?

Którymi narzędziami przeprowadza się leczenie kanałowe?

Obok sprzętów manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę istotne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba przesyłają do ekranu przed oczami dentysty, ograniczając prawie do zera niebezpieczeństwo różnego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe jest także mierzenie głębokości kanałów. Wypracowanie sporej dokładności umożliwiają specjalistyczne urządzenia elektroniczne – endometry. Poza tym stomatolodzy wykorzystują też odpowiednie narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie wizyty i polepszenie komfortu pacjenta.

Leczenie kanałowe – kiedy refundowane?

Decydując się na leczenie kanałowe należy wiedzieć, iż nie we wszystkich sytuacjach będzie ono refundowane przez fundusz zdrowia. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy oraz kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast pełnopłatne. Jeśli jest ono potrzebne, warto udać się do dentysty dysponującego nowoczesnymi narzędziami i zawczasu sprawdzić, co o leczeniu u niego poprzedni klienci mówią w sieci.