Znajomość historii rodziny wymagana jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na informacjach o krewnych budujemy świadomość własnego Ja. Większości z nas w zupełności wystarczy wiedza o przodkach przekazywana z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale znajdują się jednak i tacy, dla których to za mało. To właśnie dla nich przygotowanie drzewa genealogicznego jest idealnym rozwiązaniem.
Drzewa genealogiczne, czyli praca wymagająca wytrwałości
Opracowanie drzewa genealogicznego rodu – głównie takiego , które sięga kilka pokoleń do tyłu – bez wątpienia nie jest zaliczane do prostych. Wyszukiwanie dat czy miejsc przyjścia na świat oraz śmierci kolejnych członków rodziny wymaga naprawdę dużego nakładu pracy. Informacje wyszukać można w zapomnianych archiwach miejskich oraz księgach parafialnych. Najczęściej można przeglądać je całkowicie za darmo. Są jednak i takie miejsca, gdzie trzeba wnieść stosowną opłatę. Koszt stworzenia drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które zamierza się w nim ująć. Dobrze jest pamiętać, że cena poszukiwań może także wzrosnąć wraz z koniecznością dojazdu do kolejnych parafii oraz urzędów miejskich rozrzuconych po kraju. Rzadko bowiem rodzina od pokoleń mieszka w tym samym mieście.
Drzewa genealogiczne – dlatego warto je opracować?
Na początku wspomnieliśmy, że wiedza dotycząca swoich przodków jest potrzebna do zbudowania poczucia swojej tożsamości. Pozwala mocniej stać się fragmentem małej wspólnoty, którą tworzą najbliżsi. Sprawia to również, iż przestajemy czuć się samotni we współczesnym świecie. To z tych powodów aktualnie coraz więcej Polaków decyduje się na opracowanie drzewa genealogicznego.