Okna skrzynkowe – powrót klasyki

Zamów okna skrzynkowe drewniane

Okna skrzynkowe utożsamiamy zwłaszcza z wiekowymi budynkami. Często zauważyć je można w zabytkowych kamienicach, starych chałupach oraz pałacach. Obecnie są one wytwarzane w szczególności z przeznaczeniem do założeniu w tego rodzaju, gdyż użycie tego typu okien oczekiwane jest przez urzędników. Warto przy okazji zauważyć, że z uwagi na ich względy wizualne coraz chętniej montowane są również w nowszych budynkach. Szczególnie, iż dzisiejsze wersje są równie wydajne, co okna wykonane starymi technikami. Jak jednak prezentują się okna skrzynkowe? Z czego są produkowane?

Budowa okien skrzynkowych

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich konstrukcji. Zbudowane są z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi znajduje się powietrze. Jest to pewnego typu izolator, który chroni pomieszczenie przed zimnem. Okna skrzynkowe w zabytkowych budynkach nierzadko podzielone są na cztery elementów – dwa u góry, mniejsze skrzydła są zamykane oddzielnie i dawniej służyły do wietrzenia pomieszczeń. Taka konstrukcja szczególnie dobrze zda egzamin w obiektach wzniesionych przed laty – między innymi chatach drewnianych.

Okna skrzynkowe – materiały

Okna skrzynkowe, tak jak inne typy, powinny być zrobione z odpowiedniego drewna. Dotąd najczęściej sięgano po sosnę czy dąb, lecz od niedawna ich producenci stosują również drewno egzotyczne. Gatunki takie jak m. in. meranti są wszak znacznie bardziej odporne na działanie deszczu, wiatru i ekstremalnych mrozów.

Kontakt:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]