Orynnowanie dachu to istotny element jego konstrukcji

Jeśli szukasz rynny plastikowej, koniecznie sprawdź https://bit.ly/2xoc8p2

Systemy dachowe tworzy wiele elementów. Pośród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia wydajne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu problemów związanych z jej zaleganiem. Nie powinniśmy więc bagatelizować wyboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz umiejętności – podobnie jak zakładanie systemów rynnowych. Co zatem winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie elementy je tworzą?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z wielu mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu lub pod nim, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie najrozmaitszych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny metalowe, PCV czy plastikowe – co wybrać?

W asortymencie dystrybutorów dostępne są orynnowanie dachu wykonane z kilku materiałów – między innymi z metalu tworzyw sztucznych. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego oraz tego, jak bardzo jest on narażony na opady atmosferyczne. Decyzję o doborze konkretnego systemu rynien trzeba zatem przedyskutować z profesjonalistą.

Kontakt:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08