Pielęgnacja drzew w parkach i ogrodach

Tereny zadrzewione na osiedlach mieszkaniowych potrzebują szczególnej dbałości – drzewa trzeba co jakiś czas przycinać, a utrudniające widoczność gałęzie usuwać. Jakie zabiegi pomagają utrzymać tereny zielone w znakomitej formie i kogo najlepiej zatrudnić do takich zadań? Jakiej pielęgnacji wymagają krzewy w miastach? Zachęcamy do zapoznania się z naszym mini-przewodnikiem.

Pielęgnacja drzew – plusy związane z przycinaniem konarów

Frezowanie pni, cięcia techniczne, montaż wiązań statycznych – wszystkie te zabiegi pomagają przywrócić parkom wspaniały wygląd i jednocześnie chronić spacerowiczów przed spadającymi gałęziami. Regularne kształtowanie koron młodych drzew daje wiele korzyści – korona jest ładniej uformowana, a drzewo rodzi więcej owoców. O bardziej dojrzałych nasadzeniach również trzeba pamiętać – zainfekowane konary należy co jakiś czas przycinać, a wówczas drzewa będą prezentowały się nienagannie. Wycinka jest niezbędna w przypadku, gdy konary drzewa utrudniają widoczność. Interwencja specjalistycznej ekipy jest potrzebna także po silnych wiatrach, kiedy połamane drzewa zagrażają bezpieczeństwu na drodze.

Pielęgnacja drzew – wycinka a polskie prawo

Polskie prawo ciągle się zmienia. Wiele formalności zostało zniesionych, jednak sama pielęgnacja ogrodów jest procesem skomplikowanym. Niejednokrotnie wycinka drzew wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, ale jest on konieczny także w celu wyrównania powierzchni. Wtedy warto skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej, która zajmuje się pielęgnacją drzew. Jednym z najważniejszych zabiegów jest frezowanie pni, które wykonuje się już po wycince. Stworzone do tego celu ostrza rozdrabniają korzenie. Zrębki drzew można później wykorzystać na przykład jako produkt na opał.