Piłki do siatkówki, piłki ręcznej i nożnej – główne cechy

Zamów piłki Hummel na sklep-hummel.pl/pl/c/PILKI/266.

Nie ma dużej ilości dyscyplin sportowych, które można praktykować bez wymogu użycia jakichś akcesoriów. Także w wielu dyscyplinach indywidualnych, np. tych ze sfery lekkoatletyki i gimnastyki, trzeba zaopatrzyć się w kulę albo tyczkę. Aczkolwiek najlepiej rozpoznawalnym na całym świecie sprzętem sportowym, pojawiającym się w najrozmaitszych sportach zespołowych (i nie tylko), są piłki. W niniejszym tekście przedstawiamy cechy 3 piłek sportowych wykorzystywanych w sportach modnych wśród Polaków.

Popularne piłki sportowe

1. Piłka do piłki nożnej to zdaje się przedmiot, który odnaleźć można w pokoju każdego nastolatka, a w ostatnim czasie i niejednej dziewczyny, bo o przyszłości powiązanej z piłką nożną często marzą także kobiety. Obwód piłki do “nogi” powinien mieścić się w granicy 68-70 cm, a jej waga to na ogół 410-450 g. Niegdyś takie piłki szyto z naturalnej, dzisiaj wykorzystywana do tego jest w głównej mierze skóra syntetyczna. Piłki do piłki nożnej jeszcze niedawno określano “biedronką” w związku z specyficznymi czarnymi łatkami, które musiały być dostrzegalne w czarno-białych odbiornikach telewizyjnych. Obecnie piłki do „nogi” produkowane są w nieprzebranych wzorach i kolorach, a większość prestiżowych turniejów futbolowych ma swój unikalny projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest niewiele mniejsza niż ta do „nogi”, ponieważ jej obwód ma 65-67 cm. Jest od niej niemniej jednak wyraźnie lżejsza – waży ok. 260-280 gramów. Wewnątrz znajduje się pęcherz wykonany z lateksu, a między nim a powierzchnią ze skóry (także zazwyczaj uszytą z eko skóry) mieści się warstwa bawełny albo nylonu. Piłki do siatkówki wytwarza się w wariancie beach oraz indoor.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z piłek tu omawianych, ale co istotne jej wagą oraz rozmiary zmieniają się zależnie od tego, przez kogo piłka ma być używana. Inne wymiary mają wobec tego piłki do piłki ręcznej dla dorosłych kobiet, inne dla dorosłych mężczyzn, a sprzęt o najmniejszych rozmiarach produkowany jest dla dzieci. Toteż waga piłek dla szczypiornistów to między 260 do nawet 475 g, a ich obwód – 46 do nawet 60 centymetrów. Dętka tych piłek musi być nadzwyczaj mocna, dlatego przeważnie produkowana jest z lateksu. Osłona z kolei powinna gwarantować odpowiednią przyczepność do dłoni.

Czy uprawiamy sport jedynie dla przyjemności, czy jesteśmy profesjonalnymi sportowcami, powinno się kupować akcesoria wysokiej jakości. Zagwarantuje to nie tylko wyższy komfort w trakcie samej gry – lepsza piłka z pewnością posłuży także zdecydowanie dłużej.

Kontakt:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]