Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Zamów silnik szczotkowy.

Mnóstwo maszyn, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, wykorzystuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, ogromne lub niewielkie, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz sposób życia i pracy, lecz przeciętny obywatel zwykle nie ma pojęcia, jak pracują te silniki, ani z jakich elementów składają się.

Silnik DC – dokonanie najlepszych innowatorów XIX w.

Zadaniem silników na prąd stały jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu istnieją od prawie dwóch wieków i nie są zasługą jednej osoby. Do ich opracowania, późniejszego rozwoju i ostatecznie ich wprowadzenia do ogólnego użycia w przeróżnego rodzaju maszynach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki uznanych innowatorów połowy XIX wieku, jak m.in. Moritz Jacobi, Zénobe Gramme i Michael Faraday. Silniki elektryczne DC skonstuowane są ze komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, wirnika, stojana i szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie używane są także silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego dość awaryjnego elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są powszechnie lubiane za swoją niezawodność, a także cichą pracę.

Silniki elektryczne na prąd stały znajdują się w wielu popularnych urządzeniach

Teza, iż silniki elektryczne DC są używane zasadniczo wszędzie nie jest przesadą. Jeśli posiadasz odtwarzacz CD/DVD albo korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są podzespołem pociągów czy samochodzików sterowanych radiowo, a więc zabawek, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które prawdopodobnie sprezentujemy też naszym pociechom. Silniki tego typu użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w wielu branżach przemysłu, m.in. wydobywczej, budowlanej i produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby modne segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Silników prądu stałego używają też hobbyści do tworzenia własnych zautomatyzowanych projektów z obszaru robotyki i mechaniki.

Choć silniki na prąd stały o małej mocy bez przeszkód da się nabyć w sklepach hobbystycznych czy z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od cenionych światowych producentów.

Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]