Rozwiązania dla biznesu – czym jest mass collect?

Solidna porcja wiedzy o mass collect. Zobacz koniecznie!

Mass collect to usługa, której głównym aspektem jest identyfikacja masowych płatności. Prezentujemy w skrócie, jak działa mass collect i jak ułatwia życie małym oraz dużym firmom.

Mass collect – gdzie zda egzamin ta opcja?

Działanie mass collect jest w rzeczywistości niezwykle proste. Polega na przydzieleniu wszystkim kontrahentom własnego numeru rachunku, który staje się równocześnie ich symbolem identyfikacyjnym. Takie działanie zdaje egzamin wszędzie tam, gdzie z miesiąca na miesiąc obsługiwana jest spora grupa kontrahentów, czyli na przykład w firmach telekomunikacyjnych, w prywatnych gabinetach czy wszystkich branżach, gdzie wprowadzony jest system abonencki (m.in. w sieciach siłowni). Należności wpływające w systemie mass collect kierowane są na konkretny firmowy rachunek bankowy, niemniej jednak uprzednie przydzielenie kontrahentom indywidualnych numerów rachunków umożliwia ich efektywniejszą identyfikację, bez względu na to, jakim sposobem zrealizowali oni przelew (standardowy przelew, przelew z karty bądź przelew za pośrednictwem poczty). Korzystanie z mass collect wiąże się również z mniej czasochłonnym księgowaniem przelewów niż w przypadku księgowania przez pracownika, a zarazem wyeliminowaniem ewentualnych pomyłek, które mogą wyniknąć w trakcie tego procesu.

Czy opłaca się wdrożyć usługę mass collect?

Choć mass collect nie jest obecnie oferowana w większości banków (posiadają ją m.in. PM Bank i ING Bank Śląski) warto zastanowić się nad jej wdrożeniem w firmie, nawet takiej, która miesięcznie wystawia poniżej setki dokumentów księgowych. Zastosowanie mass collect przynosi bowiem pewne korzyści, takie jak oszczędność czasu pracowników, opcja połączenia z platformą finansowo–księgową (a co za tym idzie kontrolowanie na bieżąco spływu należności) czy powiązanie z oprogramowaniem Finance Automation. Taką polską aplikacją przeznaczoną do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Daje ona nie tylko możliwość powiązania z usługą mass collect banku, ale posiada również opcję przesyłania powiadomień o nadchodzących płatnościach i windykacji, co po kilku miesiącach skutecznie podnosi terminowość u kontrahentów, którym wystawia się faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]