System rozliczeń SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Wejdź na https://bit.ly/3wINpbI, aby otrzymać informacje o systemie SWIFT.

Pomimo, że praktycznie codziennie korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Ale system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest jednym z fundamentów sprawnego działania światowego rynku finansów.

System bankowy SWIFT – przyśpiesza płatności międzynarodowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia dużo bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to bardzo popularny, jednakże nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Oprócz niego przykładowo w Naszym kraju korzysta się również z systemów: SEPA, Elixir oraz SORBNET.Na całym świecie wdrożone są także różnorodne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na obszarze danego państwa.

Co jest więc główną zaletą systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem nieomal wszystkie kraje na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekroczyła już 11 tys., ale również giełdy, domy maklerskie i mnóstwo innych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Dopuszczalne jest także nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod zawiera 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC znanych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie szybko znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC największych banków, działających w Naszym kraju.

– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]