Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

Dowiedz się więcej o mistycznym topazie

Wspaniały wygląd i nietypowy, jak na topaz, odcień to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, od dawna szczycącego się dużym zainteresowaniem miłośników ozdób. Choć na początku łatwo pomylić się, iż to inny kamień, topaz mistyczny okazuje się naprawdę normalnym topazem. Jego oryginalne walory są efektem specjalnej technologii produkcji – naturalny topaz jest w jej toku wystawiany na działanie gorąca oraz pokrywany cienką warstwą kruszcu ozdobnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Barwy topazu mistycznego

Kolory, które przybiera topaz mistyczny zależne są w szczególności od kruszcu, z jakim jest połączony. Szczególnie często spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje zaś, iż kamień przybiera fioletowy kolor, błękitny zaś jest wynikiem podgrzania topazu bez żadnych domieszek. Szczególnie dobre skutki daje wykorzystywanie białego topazu – szczególnie wydobywanego w Afryce, Ameryce Południowej oraz Azji.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak przed momentem wspomnieliśmy, wspaniałe cechy topazu mistycznego są bardzo cenione przez złotników. Chętnie stosują go więc do produkcji naszyjników, pierścionków czy pozostałych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie tylko do eleganckich kreacji – świetnie prezentuje się również w pracy. Nie bez znaczenia jest również mnogość barw, dzięki której prościej możemy dobrać biżuterię do swojej kreacji.