Warsztaty z ochrony danych osobowych – czemu są tak ważne?

Podstawowym oficjalnym aktem w Polsce, jaki dotykał sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Także obecnie definiuje ona ów termin oraz mówi, jak powinniśmy z nich korzystać. W myśl dokumentu dane osobowe to każde informacje, które pozwalają na rozpoznanie konkretnego człowieka bez skomplikowanych działań. Do danych osobowych zaliczyć można zatem wiek, miejsce zamieszkania oraz nazwisko i imię, lecz również tak zwane dane wrażliwe – m. in. informacje o religii, ewentualnych sprawach sądowych oraz chorobach. O ich bezpieczeństwo należy zadbać zwłaszcza dlatego, iż dzięki nowym technologiom ich pozyskanie i wykorzystanie jest naprawdę łatwe.

Do kogo są adresowane jest szkolenie z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe pozyskują wszelkiego rodzaju firmy. Niektóre obracają jedynie danymi swoich pracowników, pozostałe zaś mają dojście także do danych kontrahentów. We obu sytuacjach pracownicy, którzy się z nimi stykają powinni przejść specjalne kursy z ochrony danych osobowych, podczas których dowiedzą się, w jaki sposób zagwarantować im ochronę. Okazuje się to bardzo istotne, bowiem po zauważeniu zaniedbań Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych może zasądzić poważne sankcje – po pierwsze pieniężne, lecz w najcięższych przypadkach także więzienia.

Kurs z ochrony danych osobowych – jak wygląda

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich pracowników zarządzających takiego typu danymi – są to między innymi pracownicy kadr, do spraw rekrutacji lub składnic akt. W jego cenę zaliczają się także materiały dydaktyczne, przez które kursanci szybciej przyswoją wiadomości. Po ukończeniu kursu, podczas którego nauczą się, jak zagwarantować ochronę danych, uczestnicy otrzymują specjalne świadectwa. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie zajmują dużo czasu i zwykle kończą się w tym samym dniu.