Weryfikacja kandydatów na kierowców – badania psychologiczne

Na http://tinyurl.com/y7kws7u3 sprawdzisz, komu zlecić badania psychotechniczne Kęty

Badania psychotechniczne kierowców są wykonywane w specjalistycznych pracowniach diagnostycznych. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc bardzo istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają testy i co dokładnie weryfikują? Jakie urządzenia są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Testom psychotechnicznym poddawanych jest kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C. Do testów przystępują także kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić też kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – część testowa i praktyczna

Badanie kierowców składa się z dwóch części. Najpierw osoby badane przystępują do części testowej. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks oraz cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część praktyczna, która sprawdza głównie widzenie o zmierzchu, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. W czasie testów wykorzystuje się między innymi wirometr, miernik sprawności sensomotorycznej oraz aparat krzyżowy. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, w jaki sposób dana osoba radzi sobie ze wskazaniem figur po oślepieniu światłem.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]