Czym powinny wyróżniać się zabawki dla najmłodszych dzieci?

Wysoka jakość i bezpieczeństwo – cechy zabawek dla noworodków i niemowląt

Maluchom już od pierwszych sekund życia towarzyszą wszelkiego rodzaju zabawki. Oczywiście najbardziej ukochane są przede wszystkim te, które malec może przytulać i z którymi nierzadko bardzo mocno wiąże się emocjonalnie. O tym, jak intensywna jest więź malucha z przytulanką, świadczy to, iż praktycznie każdy z nas pamięta swoją ulubioną lalkę bądź misia z dzieciństwa, a może cały czas je trzyma w ramach sentymentalnej pamiątki.

Czym powinny wyróżniać się pluszaki dla noworodków i niemowląt?

Noworodki i niemowlęta nie potrafią jeszcze bawić się zabawkami. Często zakupione z okazji ich przyjścia na świat lalki oraz misie przez długie tygodnie są zaledwie dekoracją pokoju dziecinnego. Nie oznacza to jednak, że pociecha nie ma na co dzień z nimi kontaktu – wszak od razu wzbudzają one jego zaciekawienie. Maluch zasypia blisko nich i sięga po nie rączkami podczas zabaw z rodzicem. Tym samym, zabawki dla noworodków oraz niemowląt powinny cechować się najwyższym stopniem bezpieczeństwa.

Maskotki oraz lalki dla niemowląt nie powinny posiadać żadnych sztywnych detali, zwłaszcza tych niewielkich (przykładowo oczu lub guziczków), które szybko mogłyby się odczepić i które maluch mógłby wsadzić do buzi i połknąć. Mając na uwadze zdrowie dziecka trzeba wybierać zabawki, które wykonane są z surowców nie powodujących alergii oraz oraz takich, które nie były przetwarzane. Przed kupnem koniecznie trzeba zweryfikować, czy zabawka spełnia odpowiednie standardy bezpieczeństwa (oznaczenie CE), a także czy jest przystosowana dla noworodków i niemowląt. Takie akcesoria i pluszaki dla dzieci posiadają oznaczenie 0+.

Noworodek przytulony do pluszowego króliczka z Galerii Bukowski
Noworodek przytulony do pluszowego króliczka z Galerii Bukowski

Zabawki a rozwój niemowląt

Pierwsze tygodnie życia malucha są niezmiernie ważne dla jego właściwego rozwoju. To czas, w którym maluch kształtuje swój zmysł dotyku oraz słuchu, ćwiczy trzymanie i upuszczanie różnych przedmiotów, jak również poznaje barwy. Żeby pobudzać rozwój sensoryczny dzieci, zabawki dla niemowląt na ogół odróżniają się ekspresyjną kolorystyką oraz posiadają sterczące detale, które będą w stanie chwycić małe ręce dziecka albo które wydają delikatne dla ucha brzmienia (np. szeleszczą). Ciekawe są też pluszaki, które kształtują zmysł dotyku malucha – mają one detale o różnym stopniu miękkości bądź są wyprodukowane z tkanin o różnorodnej teksturze.

Zabawki dla najmłodszych w Galerii Bukowski

Wyjątkowe zabawki dla niemowląt i noworodków oferuje Galeria Bukowski, producent szytych ręcznie misiów oraz innych pluszaków dla maluchów w różnym wieku. W dziale dla najmłodszych dostępnych jest kilka typów indywidualnie zaprojektowanych zabawek, w których z pewnością zakocha się każdy maluch. W sklepie można zamówić m.in. maskotki z serii The Patchwork Family, które budzą zainteresowanie maluchów swoją nieprzeciętną kolorystyką oraz wydające niezmiernie subtelne brzmienia pluszowe grzechotki, puszyste w dotyku i dostosowane do rąk kilkutygodniowych dzieci. Praktyczne na co dzień są kocyki-przytulanki, na których można kłaść noworodka podczas zabawy. Posiadają one wystające detale aktywizujące ciekawość maluchów i przystrojone są łebkami różnorodnych zwierzątek, toteż mogą też służyć jako przytulanka (tzw. comfort blanket).

Niepowtarzalną serią zabawek są pluszaki z kolekcji Ziggy, czyli niedźwiadki przebrane za inne zwierzątka. Wykorzystując je opiekunowie spędzą wiele godzin na ciekawej zabawie z dzieckiem, na przykład pokazując mu, jak zwierzątko zamienia się w kilku ruchach w zupełnie innego pluszaka. Oddzielna kategorię w sklepie są natomiast misie przeznaczone na podarunek z okazji przyjścia na świat, chrztu bądź obchodzenia pierwszych urodzin dziecka.

Wszelkie zabawki i pluszaki dostępne w w Galerii Bukowski spełniają surowe standardy bezpieczeństwa, a ich utrzymanie w czystości jest nader łatwe – można prać je ręcznie oraz w pralce. Pluszaki z wyszywanymi oczami mogą służyć do zabawy już od pierwszych chwil życia.